הכנס את החיפוש שלך
לוגו וינגייט
באנר

קשר הקורטיזול

קשר הקורטיזול

מאת: ד"ר שון טלבוט

כיצד יכול לחץ נפשי לעשות אותך שמן ולהרוס את בריאותך? מה ניתן לעשות כדי למנוע זאת?

כיצד ניתן לשלוט ברמת הקורטיזול ולהפחית את הסיכון להיפגע מסוכרת, סרטן, מחלות לב וכלי הדם, דיכוי המערכת החיסונית, אובדן הדחף המיני, אלצהיימר, דמנציה, פגיעה בזיכרון, דיכאון, חרדה, עייפות, נדודי שינה, דלדול העצם, דלקת מפרקים והזדקנות מואצת?

האם העלית בדעתך שבעיות הבריאות שלך קשורות בלחץ נפשי?
מדוע הורמון הלחץ, קורטיזול, הוא גורם עיקרי למחלות מרובות וביניהן השמנת-יתר?

הורמון הקורטיזול, המיוצר בבלוטת יותרת הכליה, הוא הורמון הלחץ (stress) שהפרשתו גדלה כשאנו נלחצים (למשל, כשאנו רק חושבים על הדיאטה שלנו, או כששנתנו נודדת ואיננו מצליחים להירדם). מזה 50 שנה מודעים החוקרים לקשר הקיים בין הלחץ לבין הפרשת הקורטיזול ולקשר בין הפרשת הקורטיזול לבין בעיות בריאות.

רבים מאתנו התרגלו לראות בלחץ חלק בלתי נפרד משגרת החיים, אולם מחקרים אחרונים טוענים כי ללחץ יש השפעות ארוכות טווח על בריאותנו, והכול באשמת הקורטיזול!

אלו הן החדשות הרעות. החדשות הטובות הן, שכולנו יכולים לעשות משהו בנידון.

ספר זה מציע לכם תוכנית קלה להבנה ולביצוע, המחולקת ל-5 שלבים, בה תלמדו כיצד להתמודד ביעילות עם מצבי לחץ על ידי שילוב של תזונה נכונה, פעילות גופנית ותוספי תזונה מתאימים, כדי לשלוט ברמות הקורטיזול בגופכם.

בנוסף, מציג הספר את התיאוריות העדכניות ביותר על הקשר שבין התזונה והפיזיולוגיה של הלחץ ומציע שיטות חדשניות ויעילות לטפל במצבי לחץ. הספר נשען על ניסיונו הרב של המחבר והבנתו המקיפה בנושאים אלה והוא מהווה את אחד ממקורות המידע העיקריים בנושא ההתמודדות עם לחצים.

ספר זה חשוב לכל אחד מאתנו, כיוון ששגרת החיים המודרנית מחייבת התמודדות עם מגוון רחב של לחצים, העלולים להעלות את רמת הקורטיזול בגופנו ולהשפיע לרעה על בריאותנו.

למרות שהספר דן בנושאים רפואיים ומדעיים, הוא כתוב בשפה קולחת וקלה להבנה, והקריאה בו מהנה. לכן הספר מתאים הן לאנשי המקצוע והן לקהל הרחב ואכן, מאז שיצא לאור, הוא זכה לכהן ברשימות רבי-המכר של ספרי הבריאות בארה"ב.

בשיעורי הביולוגיה למדו אותנו שהקורטיזול הוא חלק מהתגובה הידועה למצבי לחץ, המכונה "הילחם או ברח" (fight or flight ). זוהי תגובת הישרדות מולדת האופיינית לכל בעלי החיים ובכללם גם לאדם. לדוגמה, תארו לעצמכם מצב בטבע בו האריה מזנק ממחבואו ï הזברה נבהלת ï רמת הורמוני הלחץ שלה עולה ï הזברה בורחת ï תגובת הלחץ מסתיימת.

אבל, מה שנכון במקרה זה אצל הזברה, לא נכון אצל מרבית בני האדם. שכן, אצל הזברה הלחץ אמנם מעלה במהירות את רמת הקורטיזול, אך הסרת גורמי הלחץ, מסיימת את התגובה ומחזירה את רמת הקורטיזול למצבה התקין.

לעומת זאת, אצל האדם המודרני, גורמי הלחץ אינם ניתנים תמיד להסרה, מאחר שאנו חשופים כול העת לאירועים מלחיצים בעבודה, בבית ובמשפחה, במצב הביטחוני, בכבישים הפקוקים, בתשלומי חובות וכו'. גורמים אלה ואחרים מעלים את רמת הקורטיזול בגופנו והיא ממשיכה ונשארת גבוהה, מפני שבניגוד לזברה, גורמי הלחץ שלנו אינם ניתנים תמיד להסרה. כתוצאה מכך הופך הלחץ להיות כרוני והוא יוצר רמות גבוהות של קורטיזול בגוף, המשפיעות לרעה על בריאותנו.

אחת הבעיות העיקריות ברמות הקורטיזול הגבוהות הנגרמות עקב מצבי לחץ כרוניים, היא העובדה שההשפעה הראשונית שלהן כמעט בלתי מורגשת. הסימפטומים המוקדמים של עודף קורטיזול עשויים להתבטא במספר קילוגרמים מיותרים, בירידה ברמות האנרגיה ובדחף המיני ובבעיות זיכרון קלות. באופן טבעי, אנו נוטים להתייחס לתופעות אלו בסלחנות ומייחסים אותן לתהליך ההזדקנות הטבעית של גופנו. מה שהספר הזה מוכיח הוא, שתופעות רבות המיוחסות בטעות לתהליך ההזדקנות, נגרמות כתוצאה מהפרשת הקורטיזול ואם נדע לשלוט בו, נוכל לרפא את גופנו.

מה מצב הקורטיזול אצלך?

האם אתה מרגיש לחוץ? אם כן, רשום נקודה אחת לחובתך.
האם אתה ישן בשלווה לפחות 8 שעות בלילה? אם לא, רשום עוד נקודה לחובתך.
האם אתה חי על דיאטה? אם כן, רשום עוד נקודה לחובתך

אם צברת 3 נקודות, התקבלת רשמית למועדון הקורטיזול.

הבעיה היא, שזה עלול להרוג אותך!

"ייחודו של קשר הקורטיזול בכך שהוא מציג את חשיבותה של התזונה ותוספי התזונה כגורמים חשובים בהורדת רמת הקורטיזול. אני מאמין שספר זה חיוני לכול מי שרוצה להתמודד עם בעית הלחץ ולשפר את איכות חייו."

ד"ר ויליאם קרמר, מנהל המחקר במחלקה לקינסיולוגיה באוניברסיטת קונטיקט, ארה"ב.

ד"ר שון טלבוט, מומחה אמריקאי ידוע בתחומי בריאות, פיזיולוגיה של הלחץ, ביוכימיה תזונתית ופעילות גופנית. מכהן כפרופ' במחלקה לתזונה של אוניברסיטת יוטה שבארה"ב. ד"ר טלבוט היה הראשון שמצא את הקשר בין הפרשת הקורטיזול ותופעת השמנת-היתר והיה חבר בקבוצת חוקרים שחקרה נזקים בריאותיים נוספים הנגרמים כתוצאה מהפרשת הקורטיזול. ד"ר טלבוט הוא כותב ומרצה מבוקש בכול העולם בנושאי איכות חיים ובריאות.

קשר הקורטיזול

רוצה לקבל פרטים על ספר מסוים?

לא צריך להתקשר! מלא את פרטיך וניצור איתך קשר בהקדם

    טלפון כללי מכון וינגייט
    *3063