הכנס את החיפוש שלך
לוגו וינגייט

הטיפול בכאב ראש בראי הרפלקסולוגיה

הטיפול בכאב ראש בראי הרפלקסולוגיה

מאת: אפרת עקיבא
רכזת תחום רפלקסולוגיה בביה"ס למאמנים במכון וינגייט
מאמרים, רפואה משלימה
13 - 05 - 19

תלונות על כאב ראש נמנות עם התלונות השכיחות ביותר בקרב מבוגרים וילדים. הגורמים לכאב מגוונים והאבחון הרפלקסולוגי מתבצע במקביל לאבחון הקונבנציונלי הכולל ביקור אצל רופא המשפחה ובדיקת דם. כיצד הרפלקסולוגיה יכולה לסייע ומהם יתרונותיו של טיפול זה?

תלונות על כאב ראש נמנים עם התלונות השכיחות ביותר בקרב מבוגרים וילדים. עוצמת הכאב ותדירות הופעתו של הכאב עלולים להשפיע על התפקוד ואף לפגוע בשגרת היום של הסובלים ממנו.
לעתים, הכאב מפתיע באמצע יום העבודה אך יש היודעים לזהות סימנים מקדימים לכאב דוגמת כאב בעיניים או בעורף ויש גם את אלו שהכאב הוא חלק משגרת יומם. מרבית האנשים נעזרים במשככי-כאב כדי להתמודד עם כאב הראש, אך חשוב להבהיר שמשככי הכאב לא מטפלים במקור הכאב אלא רק "משתיקים" אותו עד לבואו של ההתקף הבא.

כאב הראש עלול להפתיע במהלך העבודה. משכך הכאב רק "משתיק" את הכאב (אילוסטרציה)

הגורמים לכאב ראש
לכאבי ראש סיבות רבות ומגוונות: יש החווים כאב ראש לאחר יום עבודה ארוך עקב ישיבה ממושכת ולא נכונה מול מסך המחשב, נערות ונשים רבות יודעות שהכאב מגיע אחת לחודש סביב קבלת הווסת, אצל אחרים כאב הראש יכול להופיע בתקופה לחוצה כשהראש עובד וטרוד במחשבות ללא הרף ויש כאלו שכאב הראש שלהם מגיע לאחר ארוחה.
לכאבי הראש גורמים רבים בהם ניתן למנות אי סבילות למזון, שתייה לא מספקת, מתח נפשי (סטרס), חוסר איזון הורמונלי, לחץ עצבי על חוליות עמוד-השדרה הצווארי, מתח בשרירים, עצירות, עייפות, דיכאון, מחשבות שלא מרפות, ישיבה לא נכונה מול מסך מחשב ועוד. בעוד אצל חלק מהסובלים מכאבי ראש, הכאב יכול להופיע למספר דקות, יש אנשים הסובלים ממנו באופן כרוני עד כדי פגיעה באיכות החיים וחוסר יכולת לבצע מטלות פשוטות ויומיומיות. במקרים אלו, כאשר המצב מחמיר, הכאב עלול לגרום להיעדרות מהעבודה, לבחילות, להקאות, לעצבנות ועוד. כאמור, משככי הכאב הם הטיפול הנפוץ לכאבי ראש ולרוב הם ניתנים ללא קשר למקור הכאב.
כאב הראש בראייה הוליסטית
מה יש לרפואה המשלימה להציע בטיפול בכאב ראש וכיצד אופן הסתכלותה על האדם עשויה לתרום לטיפול?
ראשית, הרפואה המשלימה שמה דגש על הסיבות והגורמים לכאב והיא עושה זאת באמצעות תשאול ואבחון מקיפים.
כחלק מהאבחון ומהטיפול הרפלקסולוגי – ייערך למטופל תשאול מקיף המשלים את בדיקות הדם הקונבנציונליות (אילוסטרציה)

נקודת המוצא של הרפואה המשלימה היא שהגוף "מדבר" ועל כן חשוב להקשיב לו. אתם מכירים את ההרגשה כאשר אתם נבהלים וקצב פעימות הלב עולה? או כשלחץ-הדם משתנה בשעת כעס? זוהי שפתו של הגוף והוא "מדבר" את התחושות והרגשות שלנו. כך גם עם כאבי ראש – לעתים הם מעידים על מערכת שיצאה מאיזון ולעתים הם שם במטרה להסב את תשומת לבנו לאורח החיים העמוס והאינטנסיבי שלנו.
בתשאול מטופל המתלונן על כאב ראש חשוב להתעכב על מצבו הרגשי, על תחושותיו, על רגשותיו ומהם האירועים שהתרחשו לפני הופעת הכאב. כמו כן, קיימת חשיבות גדולה לתדירות הכאב, לעוצמתו, למתי הוא התחיל, לכמה זמן נמשך, האם הוא מופיע במקום מסוים בראש, לאופי העבודה של המטופל, לתזונה שלו ועוד.

בתשאול ובאבחון יש לשים דגש על ההיכרות עם חיי המטופל כדי להבין איזו מערכת יצאה מאיזון ומכאן התאמת הטיפול הנכון. בדיקת רופא ובדיקות דם אינן סותרות את הטיפול המשלים אלא להיפך – הן חשובות כדי לוודא שכאב הראש אינו מעיד על מצב בריאותי חמור וגם כחלק מהניסיון להבין מהו הרקע לכאב.

יתרונות הטיפול הרפלקסולוגי
רפלקסולוגיה היא בראש ובראשונה, כלי אבחון המתבצע באמצעות התבוננות בסימנים בכפות הרגליים. כל סימן בכף הרגל יכול להעיד על חוסר איזון באחת ממערכות הגוף ולכוון את המטפל לטיפול במערכת שדורשת התייחסות. כך לדוגמה, אישה שתגיע לקליניקה על רקע חוסר איזון הורמונלי (כאבי טרום-מחזור, גיל המעבר) תקבל התייחסות וטיפול שונים מאלו להם יזכה מטופל עם תלונה על כאבי ראש הנובעים ממתח נפשי.
ישנה חשיבות רבה לגיוס המטופל לתהליך ההחלמה ולגרום לו להיות פעיל בהליך הטיפולי למען לקיחת אחריות על בריאותו בעזרת שינוי תזונתי ובהתנהלות נכונה עם גופו. שינוי הרגלים אינו דבר של מה בכך אך לא פעם, זהו צעד חיוני ומתבקש לצמצום הכאבים ולמניעתם.

המטרה היא להשיב את האיזון למערכות הגוף ולחזקן, בעזרת לחיצות (אילוסטרציה)

• כאמור, הרפלקסולוגיה אינה רק מטפלת אלא גם מאבחנת וכך ניתן להגיע לשורש הבעיה. חשוב להדגיש כי האבחון אינו מחליף או עומד בסתירה לאבחון רופא ולצורך בביצוע בדיקות דם. שני אפיקים אלו משלימים זה את זה ויכולים לספק הבנה מדויקת של המתרחש בגוף.
• הטיפול נעשה באמצעות עיסוי ולחיצות על כפות הידיים והרגליים ללא מגע והפעלת לחץ על שאר חלקי הגוף.
• בניגוד למשככי כאבים היוצרים תלות, מטרת הטיפול הרפלקסולוגי היא להחזיר את הגוף לאיזון ומתן כלים למטופל בעזרתם יוכל להתמודד עם הכאב. אין כוונה להפוך את המטופל ל"נתמך רפואה משלימה" כל חייו.

• הרפלקסולוגיה מסייעת בשיפור זרימת הדם, בהורדת מתח ובהרפיית שרירים. היא מרגיעה ושמה דגש על חיזוק מערכות הגוף השונות במטרה שהגוף יהיה חזק מספיק להתמודדות בהמשך עם אירועים ומצבים בהם ייצא שוב מאיזון.

גב' אפרת עקיבא, מורה מוסמכת לרפלקסולוגיה מטעם אגודת הרפלקסולוגים, חברת הנהלה באגודה לרפלקסולוגיה. אפרת היא רפלקסולוגית בכירה ומטפלת קרניו-סקראל המתמחה בטיפול ובהקלה בכאב כרוני ואקוטי, בעבודה עם חולים אונקולוגים, בחולים עם מחלות כרוניות ובמשוקמי טראומה. בעלת קליניקות בכפר יונה וברמת פולג. מייל: www.efratakiva.co.il

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

ד"ר שרגל: "ייעודנו הוא בקידום הספורט ההישגי בישראל"

ד"ר שרגל: "ייעודנו הוא בקידום הספורט ההישגי בישראל"

מכון וינגייט, ספורט הישגי, רפואת ספורט ושיקום, המרכז לרפואת ספורט ולמחקר, מאמרים
18 - 07 - 2024
קרא עוד
בראייה נטורופתית: ה-C והסידן באורח החיים הבריא

בראייה נטורופתית: ה-C והסידן באורח החיים הבריא

ביה"ס למאמנים ולמדריכים, מאמרים, תזונה, רפואה משלימה, תזונה טבעית
27 - 06 - 2024
קרא עוד
פריז 2024: הוצתה אש הלפיד האולימפי ביוון

פריז 2024: הוצתה אש הלפיד האולימפי ביוון

מכון וינגייט, ספורט הישגי, חדשות, מאמרים
16 - 04 - 2024
קרא עוד
בעלי עסק בתחום הספורט? כך תשווקו את עצמכם

בעלי עסק בתחום הספורט? כך תשווקו את עצמכם

ביה"ס למאמנים ולמדריכים, מאמרים
06 - 02 - 2024
קרא עוד